IACEE 2021
Program

Main time is given in UTC+2 (Madrid, Paris, Berlin, Oslo etc.). Times are also listed in other selected timezones.

Monday 24 May

Workshop I

UTC+2: 16:00 – 19:00
Beijing: 22:00 – 01:00
London: 15:00 – 18:00
Mexico City: 09:00 – 12:00
New York City: 10:00 – 13:00
San Francisco: 07:00 – 10:00
Sydney: 00:00 – 03:00 (25 May)

Affordable Online Programs at Scale
Yakut Gazi, Georgia Tech
Nelson Baker, Georgia Tech
More about workshop I

Tuesday 25 May

Workshop II

UTC+2: 16:00 – 19:00
Beijing: 22:00 – 01:00
London: 15:00 – 18:00
Mexico City: 09:00 – 12:00
New York City: 10:00 – 13:00
San Francisco: 07:00 – 10:00
Sydney: 00:00 – 03:00 (26 May)

Effective LLL Centers Leadership
Patricio Montesinos Sanchis, Universidad Politécnica de Valencia
Paul Marca, Stanford University
Ed Borbely, University of Wisconsin-Madison
More about workshop II

Wednesday 26 May

Conference day 1:  “Sustainability”

UTC+2: 12:30 – 13:00
Beijing: 18:30 – 19:00
London: 11:30 – 12:00
Mexico City: 05:30 – 06:00
New York City: 06:30 – 07:00
San Francisco: 03:30 – 04:00
Sydney: 20:30 – 21:00

Get to know other participants and visit exhibitors

UTC+2: 13:00 – 14:00
Beijing: 19:00 – 20:00
London: 12:00 – 13:00
Mexico City: 06:00 – 07:00
New York City: 07:00 – 08:00
San Francisco: 04:00 – 05:00
Sydney: 21:00 – 22:00

Opening plenary
Formal Welcome
Keynote: Sustainability
Dr. Carol O’Donnel, Smithsonian Institute
SERINA by Tony Smith, IACEE & University of Tasmania
Panel about Sustainability and SERINA
Panel moderator: Warren Kennard, ConnectEd
Panelists:
Dr. Carol O’Donnell, Smithsonian Inst.
Tony Smith, IACEE & University of Tasmania
Geir Graff, Asker Municipality, Norway
Dan Vigdor, HackerU

CET+2: 14:00 – 14:15
Beijing: 20:00 – 20:15
London: 13:00 – 13:15
Mexico City: 07:00 – 07:15
New York City: 08:00 – 08:15
San Francisco: 05:00 – 05:15
Sydney: 22:00 – 22:15

Social networking function

UTC+2: 14:15 – 15:15
Beijing: 20:15 – 21:15
London: 13:15 – 14:15
Mexico City: 07:15 – 08:15
New York City: 08:15 – 09:15
San Francisco: 05:15 – 06:15
Sydney: 22:15 – 23:15

Parallel session 1 – Research/Work in progress

Track 1: Innovation Chair: Patricio Montesinos (ES)

“An Analysis of Interactive Learning Methodology in Engineering Education Respond to the AI Challenges”
Fu Zhong Li
National University of Defense Technology

“Dialectical logic and Experimental Research on Innovative Leadership”
Min Zhong
Tsinghua University

“Flexible Reciprocal Learning in Sustainable Higher Design Education”
Suzanne Brink
Leiden University

“Developing Engineering Students’ International Innovation Skills”
Anna Friesel
Technical University Of Denmark

Track 2: Sustainability Chair: Aniko Kalman (HU)

“The nature of IACEE’s SERINA’s content, relative to the Association’s 2016 Porto Declaration”
Anthony (Tony) Smith
IACEE and University of Tasmania

 

“Designing Authentic School-Based Professional Development and Learning for Faculty and the School Wide Community”
Diana Ibarra
The ISF Academy

“New model of secondary vocational education in IT”
Vladimir Korolev
ITMO University

Track 3: Inclusion Chair: Ellen Sjoer

“Students’ Perspective on the Impact of Cultural and Ethnic Diversity in STEM Education”
Nishta Tiwari
Board of European Students of Technology

“Beautiful Patterns: empowering young women through education in Computational Thinking”
Patricia Caratozzolo Martelliti
Tecnologico de Monterrey

“Sex Education Campaigns as a Solution for Responsible Consumption and Gender Equalities: A Look into Menstruation and Sustainable Development”
Ana Bárbara Garza Fuentes
Tecnológico de Monterrey

UTC+2: 15:15 – 15:45
Beijing: 21:15 – 21:45
London: 14:15 – 14:45
Mexico City: 08:15 – 08:45
New York City: 09:15 – 09:45
San Francisco: 06:15 – 06:45
Sydney: 23:15 – 23:45

Visit Exhibitors

UTC+2: 15:45 – 16:15
Beijing: 21:45 – 22:15
London: 14:45 – 15:15
Mexico City: 08:45 – 09:15
New York City: 09:45 – 10:15
San Francisco: 06:45 – 07:15
Sydney: 23:45 – 00:15

Technology Showcase

A Secure Part of the Program Portfolio: Cybersecurity and Long-Term Trends

Desiree Young, University of Miami
Jim Fong, UPCEA Center for Research and Strategy
Dan Vigdor, HackerU

FEANI – the largest European Engineers Federation – and its future role and mission to be a bridge between European academia and industry

Dirk Bochar, European Engineers Federation (FEANI)

UTC+2: 16:15 – 16:20
Beijing: 22:15 – 22:20
London: 15:15 – 15:20
Mexico City: 09:15 – 09:20
New York City: 10:15 – 10:20
San Francisco: 07:15 – 07:20
Sydney: 00:15 – 00:20

Break

UTC+2: 16:20 – 17:20
Beijing: 22:20 – 23:20
London: 15:20 – 16:20
Mexico City: 09:20 – 10:20
New York City: 10:20 – 11:20
San Francisco: 07:20 – 08:20
Sydney: 00:20 – 01:20 (Thu)

Plenary Panel
“Driving a sustainable digital strategy for higher education; seeing the world from the learners point of view”
Panel moderator: Ed Borbely, UiWisconsin
Panelists:
Ragna Ann Berge, NTNU
Yakut Gazi, GeorgiaTech
Diane Landsiedel, University of Michigan
Paul Marca, IACEE
Joe Lamb, Pearson
Kim Scalzo, SUNY

UTC+2: 17:20 – 17:35
Beijing: 23:20 – 23:35
London: 16:20 – 16:35
Mexico City: 10:20 – 10:35
New York City: 11:20 – 11:35
San Francisco: 08:20 – 08:35
Sydney: 01:20 – 01:35 (Thu)

Day 1 summary

UTC+2: 17:45 – 18:45
Beijing: 23:45 – 00:45
London: 16:45 – 17:45
Mexico City: 10:45 – 11:45
New York City: 11:45 – 12:45
San Francisco: 08:45 – 09:45
Sydney: 01:45 – 02:45 (Thu)

IACEE General Assembly
Awards:
1. IACEE Award for Individual Leadership in Continuing Engineering Education given In Memory of Joseph M. Biedenbach
2. IACEE Award for Corporate Leadership in Continuing Engineering Education given in Memory of Glen L. Martin
3. IACEE Fellow Award

Thursday 27 May

Conference day 2 “Innovation”

UTC+2: 08:30 – 09:00
Beijing: 14:30 – 15:00
London: 07:30 – 08:00
Mexico City: 01:30 – 02:00
New York City: 02:30 – 03:00
San Francisco: 23:30 – 00:00 (Wed)
Sydney: 16:30 – 17:00

Get to know other participants and visit exhibitors

UTC+2: 09:00 – 10:00
Beijing: 15:00 – 16:00
London: 08:00 – 09:00
Mexico City: 02:00 – 03:00
New York City: 03:00 – 04:00
San Francisco: 00:00 – 01:00
Sydney: 17:00 – 18:00

Plenary keynote & panel: Innovation
Introduction
Paul Marca
Keynotes: Innovation
Berit Svendsen, VIPPS
Patrick Brothers, Holon IQ
Panel moderator: Nelson C. Baker, Georgia Tech
Panelists:
Berit Svendsen, VIPPS
Patrick Brothers , Holon IQ
Geir Egil Øien, NTNU

UTC+2: 10:00 – 10:15
Beijing: 16:00 – 16:15
London: 09:00 – 09:15
Mexico City: 03:00 – 03:15
New York City: 04:00 – 04:15
San Francisco: 01:00 – 01:15
Sydney: 18:00 – 18:15

Social networking function

UTC+2: 10:15 – 11:15
Beijing: 16:15 – 17:15
London: 09:15 – 10:15
Mexico City: 03:15 – 04:15
New York City: 04:15 – 05:15
San Francisco: 01:15 – 02:15
Sydney: 18:15 – 19:15

Parallel session 2 – Best Practices

Track 1: Innovation Chair: Geir Øien (NO)
“Lifelong Learning and Continuing Professional Development in STEM – Innovation, Sustainability, Inclusion”
Claes Fredriksson
Ansys Granta

“Lifelong Learning to identify and integrate competences and tools for Innovation management. The Innovation Process Map.”
Patricio Montesinos Sanchis
Universidad Politécnica de VALENCIA

“A Case Study: Coaching in the Sinopec’s Middle-level Managers Training Programs”
Caixia Wang
Sinopec Management Institute

Track 2: Sustainability Chair: Tony Smith
“Social Life Cycle Assessment of Products Manufacturing for Practising Engineers”
Soma Chakrabarti
Ansys Granta

“Sustainable Dual-qualification Teacher Training Program of Cross-border Ecommerce in the Eco-system Perspective”
Hong-Chao Ding
Guangzhou Panyu Polytechnic

“Mapping LiFE Index and UN Sustainable Development Goals”
Yuxuan Li
University of Tasmania

Track 3: Inclusion Chair: Ellen Sjoer
“How CEE professionals plan, develop and sustain their careers and competence.”
Katriina Schrey-Niemenmaa
Academic Engineers and Architects in Finland TEK /HRPLUS

“Internationalization as a key for social innovation and entrepreneurship”
Ana Soriano
Tecnologico de Monterrey

“A trinity mode of MOOC construction and operation”
Jiao Wang
The Open University of China

UTC+2: 11:15 – 11:45
Beijing: 17:15 – 17:45
London: 10:15 – 10:45
Mexico City: 04:15 – 04:45
New York City: 05:15 – 05:45
San Francisco: 02:15 – 02:45
Sydney: 19:15 – 19:45

Visit Exhibitors

UTC+2: 11:45 – 12:45
Beijing: 17:45 – 18:45
London: 10:45 – 11:45
Mexico City: 04:45 – 05:45
New York City: 05:45 – 06:45
San Francisco: 02:45 – 03:45
Sydney: 19:45 – 20:45

Plenary – panel
Today’s Learners and the Future of Higher Education: Six Recommendations for Remaining Relevant, Innovative, and Sustainable.

Panelists:
Dr Amy Heitzman
Dr Nelson Baker
Dr Richard Novak
Dr Nancy Coleman
Dr Adam Fein
Dr Rovy Branon

UTC+2: 12:45 – 13:00
Beijing: 18:45 – 19:00
London: 11:45 – 12:00
Mexico City: 05:45 – 06:00
New York City: 06:45 – 07:00
San Francisco: 03:45 – 04:00
Sydney: 20:45 – 21:00

Day 2 summary

Friday 28 May

Conference day 3 “Inclusion”

NOTE! Program still under construction

UTC+2: 14:30 – 15:00
Beijing: 20:30 – 21:00
London: 13:30 – 14:00
Mexico City: 07:30 – 08:00
New York City: 08:30 – 09:00
San Francisco: 05:30 – 06:00
Sydney: 22:30 – 23:00

Get to know other participants and visit exhibitors

UTC+2: 15:00 – 16:00
Beijing: 21:00 – 22:00
London: 14:00 – 15:00
Mexico City: 08:00 – 09:00
New York City: 09:00 – 10:00
San Francisco: 06:00 – 07:00
Sydney: 23:00 – 00:00

Plenary – Inclusion

Introduction:
Ellen Sjoer, The Hague University

Keynote:
Michael Fors, Boeing

Panelists:
Michael Fors, Boeing
Ana Bárbara Garza, recently graduated from Tecnologico de Monterrey
Representative from RECLA
Valéria Csépe, Hungarian Academy of Sciences
Shadee Barkan, 2U/Trilogy
Panel moderator: Dr. Patricia Caratozzolo Martelliti, Tecnologico de Monterrey

UTC+2: 16:00 – 16:15
Beijing: 22:00 – 22:15
London: 15:00 – 15:15
Mexico City: 09:00 – 09:15
New York City: 10:00 – 10:15
San Francisco: 07:00 – 07:15
Sydney: 00:00 – 00:15 (Sat)

Social networking function

UTC+2: 16:15 – 17:15
Beijing: 22:15 – 23:15
London: 15:15 – 16:15
Mexico City: 09:15 – 10:15
New York City: 10:15 – 11:15
San Francisco: 07:15 – 08:15
Sydney: 00:15 – 01:15 (Sat)

Parallell Session 3

Track 1: Innovation Chair: Ed Borbely
“The Preliminary Exploration of Immersive Technology in Online Continuing Education Courses”
Zhi Li
Computer Network Information Center, Chinese Academy of Sciences

“Design of Combined Recommendation Strategy in Continuing Education Platform of CAS”
Qi Zhang
Computer Network Information Center, Chinese Academy Of Science

“Strategies, practices and trends in continuing engineering education at scandinavian universities”
Bente Nørgaard
Aalborg University

“Sustainable learning communities in the Greenport”
Dr. Ellen Sjoer
The Hague University of Applied Sciences

Track 2: Sustainability Chair: Soma Chakrabarti
“They Live Happily Ever After” – Cultivating the Relationship between a Continuing Education Engineering Program and an Instructional Design Support Unit to Sustain and Expand Engineering Education Offerings
Wanju Huang
Purdue University

“Agile Learning in Further Education”
Joerg Longmuss
Sustainum – Institute for a sustainable economy Berlin

“Importance of Lifelong Learning in the Educational Ecosystem”
Aniko Kalman

Track 3: Inclusion Chair: Patricia Caratozzolo
“Challenge-based learning environments for the development of engineering skills”
Patricia Caratozzolo Martelliti
Tecnologico de Monterrey

“Women in Engineering and Science initiative: Raising awareness and monitoring gender equity”
Vianney Lara-Prieto
Tecnologico de Monterrey

UTC+2: 17:15 – 17:45
Beijing: 23:15 – 23:45
London: 16:15 – 16:45
Mexico City: 10:15 – 10:45
New York City: 11:15 – 11:45
San Francisco: 08:15 – 08:45
Sydney: 01:15 – 01:45 (Sat)

Visit exhibitors

UTC+2: 17:45 – 18:15
Beijing: 23:45 – 00:15
London: 16:45 – 17:15
Mexico City: 10:45 – 11:15
New York City: 11:45 – 12:15
San Francisco: 08:45 – 09:15
Sydney: 01:45 – 02:15 (Sat)

UTC+2: 18:15 – 19:15
Beijing: 00:15 – 01:15 (Sat)
London: 17:15 – 18:15
Mexico City: 11:15 – 12:15
New York City: 12:15 – 13:15
San Francisco: 09:15 – 10:15
Sydney: 02:15 – 03:15 (Sat)

Plenary Feedback Format

“Automation-Proof Professional Education: The Role of Higher Education in Inclusive Lifetime Education”
Yakut Gazi
Georgia Tech Professional Education

“From global goals to practical implementation – innovative inclusion of employees and citizens, building a brand new municipality on the sustainable development goals”
Sofie Stenseng
Asker municipality

“Fourth Industrial Revolution and the risk of planned obsolescence in education”
Patricia Caratozzolo Martelliti
Tecnologico de Monterrey

“SERINA – A Corporate Education Model to Drive the SDGs”
Anthony Morris
Cahoot Learning

Closing remarks and adjourn

UTC+2: 19:15 – 19:30
Beijing: 01:15 – 01:30 (Sat)
London: 18:15 – 18:30
Mexico City: 12:15 – 12:30
New York City: 13:15 – 13:30
San Francisco: 10:15 – 10:30
Sydney: 03:15 – 03:30 (Sat)

Closing remarks and adjourn